O mnie

DSC_8678
Nazywam się Oktawia Kromer, jestem absolwentką architektury na Politechnice Gdańskiej, obecnie studiuję dokumentalistykę na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, mam 24 lata. Pierwszy raz w życiu jechałam autostopem całkiem niedawno bo w listopadzie 2012, trasą Gdańsk-Tallin (Kaliningrad, Litwa, Łotwa, Estonia), łącznie ok. 1300 km. Jechałam z kolegą, który był już „na stopa” w Gruzji i Portugalii (Mateuszu, pozdrawiam!). Było mroźno, padał śnieg, wszyscy moi znajomi pukali się w czoło na myśl o takim wyjeździe. Nie zrażaliśmy się jednak. Dzięki życzliwości kierowców i gospodarzy na Couchsurfingu udało nam się przeżyć wtedy wspaniałą kilkudniową przygodę od której – dla mnie – wszystko się zaczęło. Z autostopem tak jest – kiedy raz się spróbuje, trudno przestać. Później wiele razy to ja byłam tą która ośmielała innych do ich pierwszego autostopu i przekazywała dalej tego bakcyla przygody. Przed wyjazdem do Azji zdążyłam przejechać autostopem ok. 3700 km a później, gdy znalazłam się w Chinach na praktykach wiedziałam że i tam będę przemieszczać się właśnie w ten, najlepszy, sposób. Był to mój pierwszy kontakt z Azją, która okazała się jeszcze bardziej fascynująca niż jej obraz jaki miałam przed oczami po lekturze dziesiątek podróżniczych książek. To właśnie tam, w Chinach, pod wpływem rzutu monetą zdecydowałam się na moje pierwsze „stopowanie” w pojedynkę i nie żałowałam tego ani przez chwilę spotykając się wyłącznie z ogromną życzliwością i dobrocią.

W gościnie u plantatora herbaty Pu’er w regionie Xishuangbanna w Chinach, wraz z czwórką chińskich autostopowiczów.

W trakcie tej podróży, którą rozpoczynałam w Szanghaju a zakończyłam jak się później miało okazać w Bangkoku po 4 miesiącach (ruszałam bez biletu powrotnego i nie wiedziałam wtedy dokładnie jaką trasą ani dokąd dojadę) bardziej niż odwiedzane miejsca liczyli się spotykani po drodze ludzie i rozmowy z nimi. Podróżowałam autostopem (ok. 6000 km) i najtańszymi lokalnymi autobusami i pociągami (ok. 4000 km), w każdym miejscu starając się znajdować alternatywne, nieoblegane przez turystów ścieżki, poznawać prawdziwe życie tamtejszych ludzi. Z Szanghaju przejechałam autostopem do Hongkongu, stamtąd do prowincji Junnan gdzie spędziłam najwięcej czasu, przemierzyłam Laos z północy na południe, zahaczyłam o Kambodżę i Tajlandię. To, że ponad połowę moich „autostopowych kilometrów” przejechałam w pojedynkę zawdzięczam rzuceniu monetą w pewnym decydującym momencie mojej podróży. Całe szczęście, że wypadła reszka – gdyby nie to, ominęłoby mnie mnóstwo niesamowitych, wspaniałych przygód :) Była to moneta jednoyuanowa a rzucałam nią w Xiamen, w Chinach, w drodze do oddalonego o 700 km Guangzhou. Przyniosła mi szczęście – trasę tę pokonałam jednym tylko samochodem, z trojgiem przesympatycznych Chińczyków z których jeden mówił nawet dobrze po angielsku (rzadkość!). Jechali nie tylko dokładnie do Guangzhou, trzeciego co do wielkości miasta w Chinach, ale jeszcze nawet do dzielnicy w której mieszkał mój gospodarz z Couchsurfingu! Takich niezwykłych przypadków i szczęśliwych zbiegów okoliczności miałam później po drodze jeszcze wiele i mam nadzieję dalej będą mi się w drodze przytrafiać z podobną częstotliwością. Bo oczywiście to nie koniec podróżowania a dopiero początek :)

Kierowcy chińskiego tira złapanego na stopa na granicy Chin i Laosu. Żadne z nich nie mówiło po angielsku ani słowa ale jakoś udało nam się doskonale ze sobą dogadywać. Bardzo wesoła 12-godzinna jazda z średnią prędkością 30 km/h (do przejechania było tylko 200 km!).

Po powrocie, w lutym miałam okazję opowiadać o swojej podróży na Festiwalu „Włóczykij” w Gryfinie koło Szczecina a w marcu dzięki jednej z moich fotografii z Laosu zostałam laureatką Nagrody Publiczności Festiwalu „Kolosy” w Gdyni.

Zapraszam do kontaktu ze mną, mój adres e-mail: oktawia.kromer@gmail.com

Featured on Hitch-Hikers Handbook

Reklamy

2 thoughts on “O mnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s